ژل رویال

ژل رویال یکی از ترشحات زنبور عسل است که به نام های دیگری چون شاه انگبین، شهد شاهانه، ژل سلطنتی نیز شناخته می شود و دراصل غذای ملکه کندو می‌باشد.

تاریخچه تولید ژل رویال:
اولین تولید کنندگان ژل رویال چینی ها بوده اند. روش تولید ژل رویال از سال 94 در ایران توسط چند زنبوردار ایرانی به بقیه زنبورداران ارائه شد.
کشورهای مطرحی مانند چین، مالزی، آلمان، ایران سالانه تُن ها از این ژل شاهانه تولید می کنند.

زمان تولید رویال ژل

زمانی رویال ژل توسط زنبورهای کارگر ترشح می‌شود که کلنی احساس کند نیازمند تولید ملکه جدید می‌باشد، پس در این جهت رویال ژل را طی مدت 72 ساعت درون سلول لارو ملکه ترشح می‌کند.
زمان تولید ملکه جدید و همچنین تولید رویال ژل از ابتدای سال (آغاز فصل بهار) شروع می‌شود و تا اواخر شهریور ماه ادامه می‌یابد.

ژل رویال | ژل رویال عسل

روش تولید ژل

به این گونه است که تولیدکننده در زمان مذکور امکان تولید ملکه جدید در کلنی ها را افزایش داده و به مراتب ترشح و تولید رویال ژل بیشتر می شود.
لذا کلنی به تولید ملکه جوان تحریک شده و با استفاده از سلول های از پیش ساخته شده مخصوص تولید ملکه جدید، رویال ژل فراوانی برای هر سلول پذیرفته شده توسط کلنی، ترشح می شود.
طی 48 ساعت یا 72 ساعت ژل ترشح شده از این سلول ها توسط زنبوردار تخلیه می شود.

خوب است بدانید: عوارض ترکیب عسل طبیعی

ژل رویال 2 روزه و 3 روزه

اصطلاحاً به ژل رویال 48 ساعتی ژل 2 روزه و به 72 ساعتی ژل 3 روزه گویند.
معمولاَ تولید ژل رویال 2 روزه حجم کمتری نسبت به ژل رویال 3 روزه دارد ولی کیفیت و زمان ماندگاری این ژل بیشتر از ژل رویال 3 روزه می باشد. بنابراین قیمت تمام شده ژل رویال 2 روزه بیشتر از 3 روزه می باشد.

سه دسته زنبور در کندو

1.ملکه زنبور عسل
وظیفه تخم گذاری و رهبری کندو را دارد. از تخم گذاری تا شفیرگی و کامل شدن یک زنبور ملکه 21 روز زمان میبرد. زنبور ملکه متولد شده سالم در هفته اول برای جفت گیری آماده میشود،در زمان جفت گیری با دسته ای از زنبوران نر و کارگر از کندو خارج شده و هنگام پرواز با 10 الی 15 زنبور نر جفت گیری انجام میدهد. سپس یا به کندوی جدید رفته و یا به کندوی خود بازگشته و در فصل بهار و تابستان روزانه حدود 2500 تخمگذاری انجام می دهد، در زمستان تخم گذاری متوقف شده و زنبور به خواب زمستانه فرو می رود. جالب است بدانید هر ملکه زنبور عسل فقط یکبار در عمر متوسط خود (1 تا 7 سال) جفت گیری میکند. ملکه های جوان تخم گذاری بهتر و دقیق تری انجام داده و معمولا دوسال یکبار زنبور دار ملکه های خود را با ملکه های جوان عوض میکند.
وظیفه های دیگری در کندو متعلق به ملکه می باشد، از جمله هدایت و رهبری کلنی در کمبود غذا،بیماری ها،کنترل جمعیت کلنی و نظم در کندو به ملکه بستگی دارد.
نبود ملکه در یک کلنی در فصل بهار میتواند کلنی را به نابودی بکشاند. بررسی های زنبوردار از کلنی ها در فصل بهار بسیار بیشتر از دیگر فصول سال انجام می گیرد.
تخم گذاری ملکه زنبور  به جوان بودن آن و همچنین شرایط کلنی بستگی دارد.دلیل رشد سریع کندو در فصل بهار این است که ملکه با توجه به تعداد زنبور های کارگر موجود در کلنی تخم گذاری را افزایش می دهد. یعنی هرچه جمعیت کلنی افزایش پیدا کند زنبور های کارگر پرستار که وظیفه تامین غذا برای تخم های ملکه و نوزادان متولد شده را دارند زیاد شده و به مراتب تخم گذاری ملکه بیشتر می شود.
همچنین وجود گرده گل و نان گرده در کندو یکی از الزامات تخم ریزی ملکه می باشد.
جسه زنبور ملکه یکو نیم برابر جسه زنبور های کارگر می باشد. ملکه اندامی کشیده تر و بزرگتر دارد.

زنبور ملکه به هیچ عنوان از نیش خود استفاده نمی کند  حتی اگر در تهاجمی کشته شود.

2.زنبور های کارگر
همه ی زنبور های کارگر ماده هستند ولی در هنگام متولد شدن توسط مصرف ژل کارگری که در روز های ابتدای تخم گذاری ملکه، توسط زنبور های پرستار برای آن ها تولید میشود عقیم می شوند. البته شایان ذکر است در مورد اینکه ژل کارگری زنبور عقیم کننده می باشد و متفاوت با ژل رویال است ابهاماتی وجود دارد و بعضی از متخصصین تفاوتی بین ژل کارگری و ژل رویال نمی دانند و نظر به این دارند که همه تخم های ملکه زنبور عقیم هستند و  تمامی زنبور های کارگر  به میزان اندک در روز های ابتدای تخم گذاری ملکه از  ژل رویال تغذیه میکنند و همان تخم ملکه اگر به میزان بیشتری همان ژل رویال را تغذیه کند تبدیل به ملکه می شود و عقیم شدن تخم را منحل میکند.اگر کلنی بدون ملکه شده باشد به سرعت زنبور های کارگر  با حرکات بال و صدای خاص کل کلنی را مطلع می کنند. به طوری که این حرکات باعث می شود زنبور دار هم متوجه بحران کلنی بشود.
وظیفه زنبور های کارگر بسیار گسترده بوده و با پیچیدگی بالا در نظمی بسیار خاص و زیبا مدیریت می شود. تقریبا هر روز از عمر متوسط 40 روزه زنبور به یک کار خاص سپری میشود.مثلا زنبور های 10 الی 12روزه زنبور های پرستار کندو هستند و وظیفه ترشح ژل برای سلول های تخم و پذیرای نوزادان هستند.
نگهبانی از کلنی در مقابل حیوانات و تهاجمات، ذخیره گرده ، جمع آوری عسل، به پرواز در آوردن زنبور های جوان، گارد ملکه، تمیز کردن کلنی و تقریبا 80 درصد کارهای کلنی با این دسته زنبور هاست.

3.زنبور های نر
وظیفه ی زنبور های نر فقط جفت گیری با ملکه است و هیچ استفاده مهم دیگری در کلنی ندارند.
زنبور های نر بر خلاف زنبور های کارگر ماده بدون نیش هستند و در طول عمر خود تنها یکبار قادر به جفت گیری با ملکه هستند و پس از آن همان لحظه می میرند. معمولا ملکه زنبور موقعی که تخم نرریز داشته باشد(نرریز یعنی غالبا تخم های ملکه زنبور نر میشوند) نشان دهنده این است که دیگر مناسب کلنی نیست و وقت آن است که ملکه با یک ملکه جوان عوض بشود.
زنبور های نر جسه ای بزرگتر از زنبور های کارگر دارند و قسمت سر آن ها به شکل دایره می باشد.

برای خرید ژل رویال 72 ساعته همین الان اقدام کنید.